Kupujemy termometr gastronomiczny

termometr gastronomiczny

Nie od dziś wiadomo, że termometr gastronomiczny ma swoje bardzo ważne miejsce w każdej kuchni. Wykorzystywany jest on do pomiaru temperatury mięs, czy też ciast. Nie każdy jednak wie, jak taki termometr powinno się wybierać. Jakie są zatem najważniejsze i najpopularniejsze rodzaje takich urządzeń, a także jakimi parametrami powinny się cechować dobre modele?

Popularne rodzaje termometrów

Termometry mogą różnić się wieloma cechami, lecz tak naprawdę kluczowe jest to, jaki konkretnie rodzaj się kupi. Jak się okazuje, główną różnicą pomiędzy poszczególnymi modelami jest umiejscowienie czujnika mierzącego temperaturę.
Jeśli będzie to termometr cukierniczy, czy też ten wykorzystywany do mierzenia temperatury mięsa, poleca się kupienie modelu ze specjalnym szpikulcem, który daje możliwość dostawania się do głębi danego produktu.
Jeśli jednak chce się kupić termometr do pomiaru płynu np. oleju, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wersja ze specjalną sondą, czyli czujnikiem umieszczonym na kilkunastocentymetrowym przewodzie.

Czym się powinien charakteryzować dobry termometr gastronomiczny?

termometr gastronomiczny

Oczywiście sam rodzaj i konstrukcja takiego termometru to jeszcze nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, gdy się dokonuje zakupu takiego urządzenia. Oprócz tego warto mieć na uwadze jeszcze kilka innych bardzo istotnych z punktu użytkowego cech.
Najważniejszą cechą dobrego termometru gastronomicznego jest oczywiście jego maksymalna mierzona temperatura. Jeśli urządzenie nie będzie miało zbyt dużego zakresu temperatur, może być w wielu sytuacjach bezużyteczne. Co więcej, poleca się kupowanie jedynie tych dobrych i sprawdzonych modeli i producentów, ponieważ w tanich wersjach często problemem jest dokładność pomiaru z uwagi na zastosowany bardzo tani czujnik.
Nie bez znaczenia jest także to, jaka będzie obudowa danego czujnika. Musi być ona w pierwszej kolejności odporna na uszkodzenia, a także musi charakteryzować się odpowiednio ergonomicznym kształtem, aby używało się go wygodnie. Dobrze mieć także na uwadze to, że obudowa powinna być estetyczna.